Kwota w wysokości 34 mln złotych – tyle zdaniem Zbigniewa Krupy prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, zaoszczędzi Skarb Państwa realizując wraz z partnerem prywatnym (spółką Warbud) pierwszy rządowy projekt w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.

„To istotna kwota, bo gdy taka przeciętna inwestycja sądowa, wielkości budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu kosztuje Skarb Państwa w granicach 50 mln zł, oszczędności na kwotę 34 mln przez ten cały czas projektowania, budowy i potem zarządzania są bardzo znaczące. Na każdym etapie tej współpracy sądu z partnerem prywatnym te oszczędności się pojawiają. I to zadecydowało o realizacji inwestycji w tym trybie. Opracowana została analiza finansowa, w której określono próg opłacalności inwestycji. Oferta złożona przez WARBUD znajdowała się poniżej tego progu.” – wskazał Zbigniew Krupa w wywiadzie dla portalu kancelaria.lex.pl

Wspomniana oszczędność obejmuje cały cykl życia projektu tj. zaprojektowanie, sfinansowanie, wybudowanie oraz 20 – letnie utrzymanie nowo wybudowanego obiektu. Kwota jest wynikiem zestawienia formuły PPP z tradycyjnym przetargiem publicznym, a właściwie kilkoma przetargami – w przypadku tradycyjnego zamówienia, podmiot publiczny musiałby rozpisać kilka niezależnych, odrębnych postępowań.

Wszystko wskazuję więc na to, że szacowane oszczędności zgodne są z powszechnie panującą opinią mówiącą, że realizacja projektu w formule PPP jest średnio ok. 20% tańsza, niż przetarg tradycyjny.

Cały wywiad dostępny jest na stronie kancelaria.lex.pl

 

RelatedPost