Kamienica hr. Edwarda Raczyńskiego w Warszawie

Kamienica Hr. Edwarda Raczyńskiego w Warszawie (1)

Rys historyczny:

Kamienicę hr. Edwarda Raczyńskiego wybudowano w latach 1907-1910 dla mieszkającego w pobliskim pałacu Czapskich Edwarda Raczyńskiego, z przeznaczeniem na zbiory biblioteczne i artystyczne rodziny Krasińskich. Zbiory te znane są jako Biblioteka Ordynacji Krasińskich. Projekt Jana Heuricha młodszego i Artura Göbla. Obiekt zachowany jest w swej zasadniczej zabytkowej formie, ze zmianami wprowadzonymi w okresie powojennej odbudowy. Podczas wojny, we wrześniu 1939 r. budynek był trafiony bombą zapalającą.

Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Teren chroniony jest jako element układu przestrzennego Placu Małachowskiego, także wpisanego do rejestru zabytków.

Zadanie:

Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania istniejącej kamienicy, pełniącej funkcję budynku biurowego, na funkcję biurową z usługami, nadbudowa o 2 kondygnacje oraz rozbudowa oficyny od strony Hotelu Sofitel-Victoria.

Realizacja:

Budowa skrzydła wschodniego o funkcji biurowej z usługami wraz z dwupoziomowym parkingiem podziemnym oraz wjazdem od strony ul. Traugutta.

Powierzchnia całkowita: 22 494 m²
Kubatura brutto: 89 990 m³
Powierzchnia zabudowy:  5287,12 m²
Termin realizacji:  IX/2012 – VIII/2014

RelatedPost