Konferencja „Nowa rzeczywistość PPP” organizowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju już za nami. Eksperci, urzędnicy, przedstawiciele rządu, samorządowcy, przedstawiciele branży budowlanej i bankowcy pojawili się na PGE Narodowym, żeby nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z projektami PPP, ale też żeby powiedzieć, w którym kierunku rzeczywistość powinna zmierzać.
„Partner publiczny szacując budżet zapomina, że PPP składa się z 3 etapów. Borykamy się z „krótką kołdrą” budżetową. Jeśli nie macie pieniędzy na Rolls-Royce’a to ograniczcie albo ilość albo jakość eksploatacji. Przecież może być też tak, że koszty eksploatacji są dzielone między obu partnerów.”
Lilianna Bogusz – Dyrektor Departamentu PPP, MIiR:
„Traktowanie projektu w okresie cyklu życia pozwala osiągać efekt jakości. Myślenie w ten sposób o projekcie to nowa jakość.”
Jacek Terebus – Zastępca Prezydenta Płocka – dzielił się licznymi doświadczeniami, które miasto zdobyło dzięki realizacjom projektów właśnie w formule PPP. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, wymiana oświetlenia, budowa ośrodków sportowych, to tylko niektóre ze zrealizowanych lub przygotowywanych projektów PPP. Jacek Terebus mówi wprost: PPP to oszczędność dla budżetu, to oszczędność czasu i duża gwarancja na realizację dobrej inwestycji.
„Plus PPP? Jakość idzie za usługami realizowanymi w PPP. Jest ona nieporównywalnie większa w stosunku do tradycyjnych postępowań. W przypadku PPP od samego początku wiemy co kupujemy. Nic nie okazuje się trakcie procesu.”
Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa, podzielił się doświadczeniem z przygotowań do realizacji projektu budowy TGIS czyli Tarnowskiego Gniazda Innowacyjnych Specjalizacji.
Po 3 latach przygotowań: współpracy z doradcami, rozpoznawaniu możliwości finansowych miasta i zabezpieczeniu środków do 2038 roku, rozpoczynają etap wyboru partnera prywatnego. Z przesłanych już 7 wniosków wybiorą 3 potencjalnych partnerów, którzy będą w dalszej kolejności ubiegać się o zamówienie.
„Wysokie ceny i brak rąk do pracy. Jest tak dynamika zmiany, że firmy które wygrały przetarg, rezygnują. Nie są w stanie realizować umowy”.
Dziś wchodzi w życie tzw. duża nowelizacja ustawy o PPP. Minister Witold Słowik otwierając konferencję „Nowa rzeczywistość PPP” powiedział, że rząd w zakresie rozwijania PPP stawia sobie bardzo ambitne cele. Zakłada zawarcie do końca roku 2020 nowych umów PPP, uruchomienie przynajmniej 10 nowych postępowań, gdzie stroną publiczną będzie strona rządowa, a 5 % budżetowych nakładów inwestycyjnych ma być realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
To są plany. Jak będzie rzeczywistość?