https://www.miir.gov.pl

Musimy się przyzwyczajać do finansowania inwestycji rozwojowych m.in. poprzez partnerstwo publiczno-prywatne – powiedział PAP we wtorek (13.03.2018) w Toruniu wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Dodał, że ważne jest także sięganie po środki z Planu Junckera.

„Od chwili wejścia Polski do UE myśmy się przyzwyczaili do finansowania przedsięwzięć rozwojowych przede wszystkim z grantów unijnych. Z wielu powodów m.in. dlatego, że jesteśmy państwem coraz bogatszym, tych środków grantowych będzie coraz mniej w kolejnych perspektywach finansowania. Musimy się przyzwyczajać do finansowania m.in. poprzez partnerstwo publiczno-prywatne i wykorzystywania w szerszym zakresie środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, czyli tzw. Planu Junckera. Musimy to zrobić po to, żeby utrzymać tempo rozwoju naszego kraju wtedy, gdy finansowania grantowego będzie mniej” – podkreślił wiceminister Słowik.

Przypomniał, że została przyjęta nowa edycja Planu Junckera.

„Pierwotnie – zgodnie z zasadami ogłoszonymi w 2014 roku, a wdrażanymi od 2015 roku – celem było uruchomienie inwestycji o wartości 315 mld euro. W chwili obecnej pula została podniesiona do 500 mld euro. Uruchomiono już inwestycje stanowiące 80 procent z tych 315 mld euro. Komisja Europejska jest bardzo zadowolona z postępów we wdrażaniu tego planu” – wskazał wiceminister.

Jego zdaniem edycja 2.0 nie jest ostatnią, a perspektywa wyznaczona do roku 2020 zostanie przedłużona. Dodał, że 500 mld euro wcale nie musi być także ostateczną kwotą, a może zostać ona zwiększona.

Źródło: pap.pl

RelatedPost