Warsztaty PPP_22.06.2016 r. Kraków_Akademia PPP (3)22 czerwca w Krakowie odbyły się warsztaty PPP z cyklu Samorządowa Akademia PPP, których Gospodarzem był Zarząd Infrastruktury Sportowej, zaś partnerami merytorycznymi Instytut PPP i portal PPPAkademia.pl. Wydarzenie skierowano do przedstawicieli sektora publicznego, a celem było pogłębienie wiedzy na temat partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przybliżenie projektów realizowanych w tej formule. 

Rosnące wciąż potrzeby inwestycyjne i kończące się powoli fundusze unijne zmuszają sektor publiczny do poszukiwania alternatywnych form finansowania inwestycji. Przedstawiciele strony publicznej coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Warsztaty PPP zorganizowano z inicjatywy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie przy współpracy z Instytutem PPP i portalem PPPAkademia.pl. Specjaliści i przedstawiciele władz samorządowych spotkali się, aby pogłębić wiedzę na temat coraz popularniejszej formuły PPP.

Warsztaty PPP_22.06.2016 r. Kraków_Akademia PPP (1)Uczestnicy mieli możliwość poznania najważniejszych informacji nt. PPP, optymalnych rozwiązań realizacji inwestycji z obszaru budowy i termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W roli prelegentów pojawili się przedstawiciele Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, oraz firm realizujących projekty w formule PPP, firmy Siemens i firmy budowlanej Warbud.

Bartosz Korbus, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku i Strategii w Instytucie PPP przekazał uczestnikom najważniejsze zasady realizacji projektów PPP, przedstawił możliwe korzyści i wyzwania oraz wskazał ścieżkę wdrożenia tego typu projektów krok po kroku.

PPP jest efektywnym narzędziem realizowania zadań Jednostek Samorządu Terytorialnego. Profesjonalna edukacja nt. PPP jest jednym z kluczowych działań, na które należy teraz położyć nacisk, aby rozwinąć ten sektor w Polsce. Dlatego też warto zwrócić uwagę na inicjatywy edukacyjne organizowane przez Instytut PPP czy Ministerstwa. Uczestnicy warsztatów w Krakowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę w zakresie PPP, oraz porozmawiać z ekspertami o planowanych inwestycjach i wstępnie zweryfikować ich założenia. Wierzymy, że zainteresowanie warsztatami przełoży się realnie nie tylko na liczbę ogłaszanych przetargów w PPP, ale także na jakość przygotowania dokumentów przetargowych, a co za tym idzie, efektywniejsze zaspokojenie potrzeb inwestycyjnych wielu miast i regionów. – skomentował Bartosz Korbus.

Warsztaty PPP_22.06.2016 r. Kraków_Akademia PPP (2)

O tym jakie obszary inwestycji nadają się do PPP, jakie korzyści dla strony publicznej niesie ta formuła oraz jak w praktyce wyglądają etapy realizacji takiego projektu opowiedział Przemysław Szulfer, Dyrektor ds. Finansowych w firmie Warbud. Omówił on także szczegółowo realizowany obecnie projekt pierwszego PPP z udziałem jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa, budowę Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

- Budowa i utrzymanie pierwszej siedziby sądu w PPP jest przykładem na to, że w Polsce jest miejsce dla tej formuły. Ten projekt skutecznie przełamuje tabu, jakoby PPP było trudne, ryzykowne czy drogie. Dzięki sprawnej współpracy z sądem w Nowym Sączu  i wsparciu merytorycznym Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Sprawiedliwości stworzyliśmy dobre praktyki realizowania projektów w PPP. Każdego dnia – na budowie i w biurze – ciężko pracujemy, by  sektor publiczny docenił zalety PPP w stosunku do klasycznej formy realizacji inwestycji. Cieszą nas także ostatnie deklaracje Ministerstwa Rozwoju, wskazujące na ważne znaczenie PPP dla polskiej gospodarki. – mówił Przemysław Szulfer z Warbud S.A.

PPP możliwe jest do wykorzystania nie tylko w przypadku budowy czy remontu obiektów, ale także w zakresie termomodernizacji. Temat efektywności energetycznej i termomodernizacji budynków użyteczności publicznej przybliżył uczestnikom przedstawiciel firmy Siemens, Marek Tobiacelli, Dyrektor Działu Efektywności Energetycznej w Siemens.

Duże zainteresowanie merytorycznymi spotkaniami wokół PPP pokazuje, że samorządy są otwarte na innowacyjne formuły. Partnerstwo Publiczno-Prywatne od lat jest z powodzeniem wykorzystywane przez kraje takie jak Niemcy, Francja czy Anglia, przyczyniając się tym samym do ich rozwoju.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów oraz wysłuchania komentarzy ekspertów:

WARSZTATY VIDEO2

>>> RELACJA VIDEO <<<

Czytaj także:

 

RelatedPost